Pufa dziergana

Pufa dziergana ze sznurka bawełnianego

Szydełkowa pufa ze sznurka bawełnianego 5mm jest idealnym dodatkowym siedziskiem w salonie, sypialni, sprawdza się doskonale w pokoju dziecięcym. Mnogość kolorów i wymiarów sprawia, że naprawdę każdy może dobrać pufę dla siebie.

Pierwsze pufy zrobiłam dla swoich dzieci, żeby nie siedziały wciąż pupami na podłodze. testowałam mnóstwo wkładów, którymi próbowałam wypełniać szydełkowe “sweterki”. Polecam Wam gorąco uczyć się na moich błędach i … nie próbować 😉 Pierwszy puf wypełniłam kulką silikonową upchaną w pozszywaną koszulkę t-shirt mojego męża. Po dwóch tygodniach użytkowania spłaszczyła się jak naleśnik, straciła kształt i estetyczny wygląd, przestała też nadawać się dla dorosłych. Próbowałam używać gotowych puf dostępnych na aukcjach internetowych wypełnianych granulatem styropianowym. Uzupełnianie granulatu to był prawdziwy koszmar, na którym cierpiał dywan, cała podłoga i… domownicy, którzy musieli słuchać moich komentarzy 😉 Ostatecznie pufy wypełniam tapicerskimi wkładami wykonywanymi na zamówienie. Wkład do puf jest pakowany pod ciśnieniem, maszynowo mieszanką wykorzystywaną w produkcji mebli. Jest tam tez domieszka najwyższego gatunkowo granulatu EPS. Wkłady są w różnych rozmiarach i w pełnej gamie kolorystycznej, co pozwala doskonale dobrać je pod kolor szydełkowego sweterka.

Poniżej wstawię Wam instrukcję pisaną oraz link do tutorialu na naszym kanale na YouTube, na którym jest wiele wyjaśnione – jaki sznurek jest najlepszy, jakiego używać szydełka, jak wymierzać ilość rzędów szydełkowych na ścianach pufy i ostatecznie jak wykończyć puf tak, by można było pokrowiec zdejmować do prania. Mam nadzieję, ze skorzystacie – chętnie zobaczę zdjęcia Waszych puf, dajcie znać jak poszło 🙂 Powodzenia, miłego dziergania!

Zdjęcie pochodzi z warsztatów szydełkowania puf. Obserwuj nasz profil na facebook.com/plotkapufy by być na bieżąco i zobaczyć, jakie warsztaty w najbliższym czasie planujemy!

PUFA MINI Z 200M SZNURKA

1. wykonaj magiczne kółko z 7 półsłupków

2. połącz oczkiem ścisłym

3. przejdź od razu do kolejnego oczka – wykonaj 2 półsłupki (pierwszy półsłupek oznacz). Wykonaj po 2 półsłupki w każdym kolejnym oczku okrążenia do znacznika.

4. W oczku ze znacznikiem wykonaj 2 półsłupki (pierwszy oznacz), następnie 1-2-1-2-1-2 półsłupki do końca okrążenia.

5. W oczku ze znacznikiem wykonaj 2 półsłupki (pierwszy oznacz), następnie 1-1-2-1-1-2 półsłupki do końca okrążenia.

6. W oczku ze znacznikiem wykonaj 2 półsłupki (pierwszy oznacz), następnie 1-1-1-2-1-1-1-2 półsłupki do końca okrążenia.

7. Szydełkuj kolejne okrążenia analogicznie, za każdym razem zwiększając ilość pojedynczych półsłupków. Na małą pufę potrzeba minimum tylu okrążeń, aż osiągniesz 7 półsłupków pojedynczych na 1 półsłupek podwójny.

8. Szydełkuj ściany – pojedyncze półsłupki przez około 10 rzędów

9. Wykonaj trzy okrążenia ze zbieraniem oczek: połącz dwa oczka razem, następnie 7 półsłupków, połącz oczka itd.

10. Po trzech rzędach zbieranych szydełkuj pojedyncze półsłupki aż brzegi “komina” swobodnie się połączą. Przepleć między oczkami długi sznurek złożony na pół, mocno zaciągnij, zwiąż na kokardkę i schowaj jej końce do środka.

11. GOTOWE 🙂

11 Komentarzy

  • Dzień dobry, chciałabym zamówić wkład do pufy 40 cm na 23 cm, z tym, że zastanawiam się jak zmienić podany wzór na pokrowiec, żeby pokrowiec pasował na tę większą pufę? Czy mogłabym prosić o wskazówki?

    • Szydełkujemy dokładnie tak samo, tylko dodajemy więcej rzędów – tak jak jest wytłumaczone na filmie kończymy dodawanie oczek (podwójnych półsłupków) gdy osiągniemy moment, kiedy między brzegiem szydełkowanego koła a szwem na pufie jest około 2-3cm odległości. Wtedy zaczynamy szydełkować ściany, czyli pojedyncze półsłupki.

  • Dzień dobry, mam już pufę 50×30 ,ile motków będę potrzebowała i o ile rzędów muszę zrobić większą górę ?

  • Cieszę się, że udalo mi się wpaść na tą stronę. Super rady i wyjaśnienie. Mam pytanie, gdzie dostanę takie gotowe wkłady do puf, aby nie byly ściete prosto, tak, by z tego powstala pufa jak na filmiku z lekko zaokrąglonymi podstawami?

    • O matko kochana… no w naszym sklepie 😉 Wystarczy obejrzeć tutorial. To jest blog sklepu zrobilamsobie.pl i WSZYSTKIE a przynajmniej znacząc,a oj znacząca większość prezentowanych i wykorzystywanych akcesoriów, wkładów, szydełek itd pochodzi właśnie z naszego sklepu 🙂 Pozdrawiam ciepło 🙂

  • Dzień dobry, ile motkow sznurka będzie potrzebnych na wykonanie pufy 40×23 ?

  • Wskazówki dotyczące dziergania pufy są niezwykle jasne i łatwe do zrozumienia, nawet dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z szydełkowaniem. Opisy kroków są przejrzyste, a możliwość obejrzenia tutorialu na YouTube z pewnością pomoże zilustrować te procesy dla tych, którzy uczą się najlepiej przez obraz. Jestem pewna, że wielu z nas skorzysta z tych wskazówek. Szczególnie cieszy mnie fakt, że tworzenie takich puf to nie tylko ciekawe hobby, ale również praktyczne rozwiązanie dla naszych domów. Wizja ciepłego, miękkiego i własnoręcznie wykonanego miejsca do siedzenia wydaje się bardzo kusząca. Możliwość dostosowania rozmiaru i koloru wkładu do własnych upodobań i potrzeb to nieoceniona możliwość personalizacji pufy.

Dodaj komentarz

7 − cztery =